Dette forteller fotograf Ola Røe, om hvordan han ble kjent med Sápmi.
Ola Røes fotografiske virke har vært i den mest begivenhetsrike tiden i Sápmi. Utstillingen er en dokumentasjon av den nye tiden i samiske samfunn. Den starter med Alta-kampen, som
resulterte i at samenes status som folk i Norge ble styrket. Med dette begynte også for alvor dekolonineringen og revitasliseringen, med oppblomstringen av samisk kultur. Samene ønsket å bli kvitt koloniseringen og levendegjøre egen kultur.
Fotograf Ola Røe har vært sentral i å dokumentere denne viktigste perioden i samisk historie.
– Jeg flyttet til Guovdageaidnu-Kautokeino på 80-tallet og bodde der i noen år. Der samarbeidet jeg også med fotograf Harry Johansen, som er same.
Dette er en foto- og tekstutstilling, som begynner med Altakampen, så Beaivváš samiske nasjonalteater, Masigruppa, Riddu Riđđu, Heini Wesslin og til slutt Nils Aslak Valkeapáá – Áillohaš.
Kurator og tekstansvarlig: Jorunn Eikjok
Design: Ola Reibo
Spørsmål rettes til Galleriansvarlig